D Vitamini – 3 Temmuz 2022

D Vitamini, vücutta iskelet sisteminin gelişimi, sinir sisteminin çalışması ve bağışıklık sisteminin sağlıklı devamı için gerekli bir vitamindir.

Vücutta aktif olarak kullanılabilmesi için güneş ışınına ihtiyaç duyulan ve özellikle çocuklarda büyüme için mutlaka yeterli miktarda alınması gereken bir vitamindir.

Basit bir kan örneği ile D Vitamini değerinizi ölçtürebilirsiniz.

Biruni Laboratuvarı Sağlıklı Yaşam Canlı Yayın Günleri – 30 Haziran 2022

Biruni Laboratuvarı Sağlıklı Yaşam Canlı Yayın Günleri Devam Ediyor!
Bu haftaki Instagram canlı yayın programımız 30 Haziran Perşembe günü saat 20:00’da.
Canlı yayın konuklarımız Türkiye Meme Vakfı Başkanı Dr. Can Gürbüz ve Biruni Sağlıklı Yaşam Danışmanlarımızdan Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Süreyya Şahinoğlu, “Her 8 Kadından 1’inin Sağlığını Tehdit Eden Meme Kanseri” hakkında görüşlerini paylaşacak ve merak ettiğiniz soruların yanıtını Instagram’da cevaplayacaklar.

 

 

İdrarda Östrojen Metabolitleri Testi

Uygun yolla yıkılamayan ve vücuttan atılamayan östrojen hormonları sağlık için tehdit oluşturabilir.

Kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine neden olabilir.

İdrarda Östrojen Metabolitleri testi ile sağlık riskiniz saptanabilir.

 

 

Glutatyon Eksikliği ile İlişkili Hastalıklar

Vücudumuzda glutatyon eksikliği olduğunda hangi hastalıklara sebep olabileceğini biliyor musunuz?

• Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar
• Akciğer hastalıkları
• Bağışıklık hastalıkları
• Kardiyovasküler hastalıklar
• Kronik yaşa bağlı hastalıklar, işitme bozukluğu ve glokom
• Karaciğer hastalığı
• Kistik fibrozis
• Yaşlanma sürecinin hızlanması

 

 

Glutatyon Profili Testi – 23 Haziran 2022

Biliyor muydunuz?

Aşırı kaygı, stres, depresyon, uyku düzensizlikleri gibi durumlarda glutatyon üretimi azalmaktadır.

Glutatyon Profili Testi, hücrenin savunma ve yenilenme kapasitesini yansıtan çok iyi bir göstergedir.

 

 

Dünya ALS Günü – 21 Haziran 2022

Mavi Kantaron Çiçeği, doğanın tüm zorlu koşullarına karşı koyabilen özelliği ile ALS hastalarının zorlu mücadelesini temsil eder.

Dünya ALS Günü

 

 

Babalar Günü Kutlu Olsun – 19 Haziran 2022

İlk arkadaşlarımız, her daim rehberimiz, vazgeçilmez yoldaşlarımız ve en büyük destekçimiz olan babalarımızın, Babalar Günü Kutlu Olsun!

 

 

Alcat Testin Diğer Gıda İntolerans Testlerinden Farkı Nedir?

ALCAT Testin diğer gıda intolerans testlerinden farkı nedir?

ALCAT Test doğal bağışıklık hücrelerinin yanıtını ölçer. Çünkü gıdalara ve kimyasallara karşı ilk reaksiyon doğal bağışıklık hücre yanıtıdır.

Bazı gıda duyarlılık testleri vücudun sonradan kazanılmış bağışıklık yanıtını ölçer. Doğruluğu ve yararları bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

 

 

Alcat Test Hangi Durumlarda Önerilir?

ALCAT Test kimlere önerilir?

Gıdalar, gluten, kazein, candida, gıda katkı ve boya maddeleri, bitkisel ve kimyasal ilaçlara karşı vücudun verdiği doğal bağışıklık yanıtını ölçen ALCAT Testi;

• Sindirim sistemi: İshal, kabızlık, gaz, gastrit ve reflü şikayetleri
• Metabolizma: Kilo verme sorunları, insülin direnci, şişkinlik
• Cilt: Kasıntı, döküntü, sivilce, egzama, sedef
• Kas iskelet sistemi: Fibromiyalji, ağrılı katı eklemler, artrit, tendinit
• Solunum sistemi: Kronik öksürük, astım, geniz akıntısı, faranjit, sinüzit, alerji
• Sinir sistemi: Kronik yorgunluk, baş ağrısı, migren, bilişsel bozukluklar
• Bağışıklık sistemi: Sık enfeksiyon şikayetleri

 

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ (MONKEYPOX) HASTALIĞI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Yazı Boyutunu Değiştirebilirsiniz

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

İlk olarak Orta ve Batı Afrika’da, genellikle tropik yağmur ormanlarına yakın alanlarda ortaya çıkan, Maymun Çiçeği (Monkeypox) virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Yalnızca Batı ve Orta Afrika’daki ülkeleri değil, dünyanın geri kalanını da etkilediği için halk sağlığı açısından önemi olan bir hastalıktır. Afrika dışındaki ilk Maymun Çiçeği salgını 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmüştür. Salgın ABD’de 70’in üzerinde Maymun Çiçeği vakasına yol açmıştır. 2018’den 2022 yılına kadar farklı zaman aralıklarında Nijerya, İsrail, İngiltere, Singapur ve ABD’ye seyahat eden kişilerde bildirilmiştir. Mayıs 2022’de endemik olmayan birkaç ülkede birden fazla Maymun Çiçeği vakası tespit edilmiştir.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Maymunlar dışında sincap, sıçan, fare gibi kemirgenlerin de virüse duyarlı olduğu bilinmektedir.

Maymun Çiçeği virüsünü taşıyan hayvanların insanları ısırması, tırmalaması, hayvanın eti, kanı, vücut sıvıları ve lezyonlarına direkt temas ile veya tüm bunlarla kirlenmiş materyallerden de dolaylı yolla geçebilmektedir.

İnsandan insana bulaş solunum yolu sekresyonlarının büyük damlacıkları ile gerçekleştiği için yüz yüze uzun süreli ve yakın temas gereklidir. Bu durum, virüsün COVID-19’a benzer büyük salgınlara yol açmayacağını düşündürmektedir. Ayrıca enfekte insanın vücut sıvılarına, cilt lezyonlarına doğrudan temas veya yine bunlarla kirlenmiş cansız maddelerle temas yoluyla da bulaşabilmektedir.

Plasenta kanalı ile anneden fetüse veya doğum sırasında ve sonrasında yakın temas ile anneden bebeğe geçebilir.

Yakın fiziksel temas, bulaşma için iyi bilinen bir risk faktörü olmakla birlikte Maymun Çiçeği virüsünün özellikle cinsel temasla bulaşıp bulaşamayacağı şu anda belirsizdir.

Maymun Çiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Virüs ateş, baş ağrısı, yorgunluk, yaygın vücut ağrıları, lenf bezlerinde şişlik ve deri döküntülerine neden olur. Yakınmalar, virüs ile temas ettikten ortalama 6-13 gün sonra ortaya çıkar.

Hastalığın belirti ve bulguları iki döneme ayrılabilir. Hastalığın ilk 5 gününde ateş, şiddetli baş ağrısı, lenf bezlerinde şişme, sırt ağrısı ve aşırı halsizlik görülür. Lenf bezi şişliğinin olması bu hastalığı özellikle çiçek, suçiçeği ve kızamıktan ayırmada önemlidir.

İkinci dönem ise; ateşin ortaya çıkmasından sonraki 1-3 gün içinde başlayan, gövdeden çok yüzde, kollarda ve bacaklarda görülen deri döküntüsü dönemidir. Avuç içi ve ayak tabanlarında, ağız içinde, genital bölgede ve gözlerde lezyon saptanabilir. Lezyon sayısı değişkendir; az sayıda veya çok fazla sayıda olabilir. Lezyonlar, düz bir kızarıklık şeklinde başlayıp 2-4 haftada kabuk bağlar ve kabukların düşmesiyle kendiliğinden iyileşir.

Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde hastalık ağır seyredebilir. Hastalığa bakteriyel enfeksiyonlar eklenebilir, pnömoni, sepsis, ensefalit ve görme kaybı gelişebilir.

 

Maymun Çiçeği Hastalığının Tanısı Nasıl Konuluyor?

Hastalık belirtileri gösteren kişilerin son bir ay içinde riskli bölgelere seyahat edip etmedikleri ya da benzer belirtileri olan birileri ile yakın temasları olup olmadığı sorgulanmalıdır. Tanı; Maymun Çiçeği hastalığından şüphe edildiği durumlarda, lezyonlardan uygun şekilde elde edilmiş örneklerde PCR yöntemi ile virüse ait DNA’nın gösterilmesi temeline dayanmaktadır. Ancak şu an için bu test, rutin laboratuvarlarda yapılamamaktadır. Virüs, kanda çok kısa süre kaldığı için kan örneklerinde PCR ile saptanması genellikle mümkün değildir.

Antijen ve antikor testleri de daha önce uygulanan çiçek aşısı vb. nedenlerle her zaman doğru sonuç vermez.

Maymun Çiçeği Hastalığının Tedavisi Veya Aşısı Var Mı?

Şu anda Maymun Çiçeği virüsü enfeksiyonu için kanıtlanmış, güvenli bir tedavi yöntemi yoktur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maymun Çiçeği vakalarını tedavi etmek amacıyla çiçek hastalığı aşısı, antiviraller ve intravenöz immünglobulin kullanılmıştır.

Maymun Çiçeği Hastalığının Pandemiye Yol Açma Olasılığı Var Mı?

Maymun Çiçeği hastalığının belirti ve bulgularının belirgin olması, yakın ve uzun süreli temas ile bulaşması, bir DNA virüsü olduğu için kolay değişime uğramaması gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, COVID-19 gibi bir pandemiye yol açması pek beklenmemektedir.

 

Referanslar