1-7 Nisan Kanser Haftası

Bazen “bir gün” çok şeyi değiştirir!

Kalıtsal kanser paneli kapsamında taraması yapılan 27 gen ile başlıca meme, over, rahim, prostat, mide, pankreas ve kolon kanserleri için genetik yatkınlığınız analiz edilir. Böylece önleyici tıbbi tedbirler alınabilir, düzenli takip ile erken müdahale imkanı olabilir.

Kanserden değil, geç kalmaktan korkun.

Başımız Sağolsun

Covid – 19 virüsü ile mücadelelerinde hayatlarını kaybeden değerli bilim insanlarımız, hocalarımız ve doktorlarımız; Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu, Prof Dr. Feriha Öz ve Prof. Dr. Fevzi Aksoy’a Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

02 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Otizm; prevalansı gittikçe artan, ülkemizde ve dünyada çok sayıda çocuğu etkileyen nörogelişimsel bir bozukluktur.

Güncel veriler, otizmde barsak mikro florasında dengesizlik ve geçirgenliğin arttığını, bu barsak problemlerinin otizm şiddeti ile ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır.

Dışkı mikrobiyota testi, moleküler yöntem ile kişisel barsak mikrobiyotasını analiz eder ve düzenleme yönünde kişiye özel tedavi önerilerinde bulunur. Barsak mikrobiyotasında yapılabilecek değişiklikler nörogelişimsel hastalıkların semptomlarının iyileşmesine katkıda bulunabilmektedir.

 

Biruni Laboratuvarı olarak COVID-19 kapsamında aldığımız önlemler ile tüm şubelerimizde dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirdik

Biruni Laboratuvarı Ailesi olarak tüm şubelerimizde ilk günden beri hijyen standartlarını üst düzeyde sağlanmaktayız. Tüm şubelerimizde COVID-19’a (Corona Virüs) karşı etkinliği Sağlık Bakanlığı onaylı ve insan sağlığına zarar vermeyen Nano-Hijyenik Anti Viral dezenfeksiyon uygulaması yapılmıştır. Her zaman olduğu gibi, sizlere şubelerimizde özel butik hizmetimizi sürdürmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Her zaman olduğu gibi, şubelerimizde sizlere özel butik hizmetimizi bu günlerde de sürdürmekteyiz

Her zaman olduğu gibi, şubelerimizde sizlere özel butik hizmetimizi bu günlerde de sürdürmekteyiz. İstanbul genelindeki 17 şubemizin birçoğu sizlere yürüme mesafesi kadar yakındır. Gelemezseniz de lütfen arayınız – 444 1 864- hemen gelelim.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi’miz Kutlu Olsun

Tarihimizin şanlı ve unutulmaz zaferlerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde, tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

COVID-19 – Yeni Koronavirüs Hastalığı

COVID-19 virüsü, hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir.

Kabul edilen kuluçka süresi  2-14 gün arasındadır.

Ateş, öksürük ve nefes darlığı  başlıca belirtilerdir.

Daha ciddi vakalarda; zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gözlenebilir.

Nasıl korunabiliriz?

Solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmak için yapılan öneriler yeni Koronavirüs hastalığı için de geçerlidir.

  • Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır (mümkün ise en az 1 metre uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller iyice yıkanmalıdır.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Eller, en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı sonrasında kurulanmalıdır.
  • Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği veya kolonya kullanılmalıdır.
  • Elde görünür bir kirlenme olmadığı sürece el antiseptikleri, el yıkama kadar etkilidir.

  • Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme  veya  hapşırma sırasında burun ve ağzını tek   kullanımlık  kağıt mendil  ile  örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması gereklidir. Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa tıbbi maske kullanılması önerilmektedir.  Maske çıkarıldığında hemen çöpe atılmalı ve eller yıkanmalı veya antiseptikle temizlenmelidir.
  • Hasta olmayan kişilerin maske kullanmasına normalde gerek yoktur. Sadece yeni Koronavirüs hastalığını geçirenlerle temas edenlerin (sağlık çalışanları, hasta ile aynı evde yaşayanlar) maske takması gerekmektedir.

 

 


Eldiven, sadece sağlık çalışanları tarafından hastanın bakımı ve muayenesi sırasında kullanılır.


Tüm hastalıklardan korunmanın tek yolu vücut direncini artırmaktır.
Bunun şartları ise iyi beslenme, yeterli uyku ve stressiz bir yaşamdır.

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun

Gece gündüz demeden çalışan, mesailerini bizim sağlığımıza adayan, işini sevgi ve emekle yaparak zor zamanlarımızda hep yanımızda olan, doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun

8 Mart Tüm Kadınlarımızın “Dünya Kadınlar Günü” Kutlu Olsun

Daha güçlü kadınlar, daha güçlü gelecek…

Varlıklarıyla yaşamı anlamlı kılan, güçleriyle bize ilham veren tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Bağırsak Mikrobiyotası

İnsan bağırsağındaki faydalı ve zararlı bakterilerin oranının bozulması önemli hastalıklara neden olmaktadır. Alerji, enflamatuvar bağırsak hastalığı, kanser, astım, Parkinson, çölyak, obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkları sayabiliriz.

Mikrobiyota Analiziyle moleküler yöntem uygulanarak barsak bakterilerin tanısı konulmaktadır.