İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle sindirim sisteminde normalde bulunan mikroorganizmaların idrar deliğinden yukarıya doğru tırmanmaları ve burada çoğalmaları sonucu meydana gelir İdrar, sadece su, tuz ve atık maddelerden bir araya gelmesi ile oluşur. Normal idrar içinde bakteri, mantar, virüs bulunmaz.

İdrar yolu enfeksiyonlarına kadınlarda erkeklere göre 25 kat fazla rastlanmasının en önemli nedeni kadın üretrasının erkeğinkine göre çok daha kısa olmasıdır. Tuvalet sonrası temizliğin arkadan öne doğru yapılması da anüs çevresindeki organizmaları vajinaya taşır.

Cinsel ilişki esnasında meydana gelen küçük travmalar, doğum kontrolünde kullanılan bazı bariyer yöntemler, sünnetsiz olma, gebelik esnasında ve menopozda meydana gelen hormonal değişimler, şeker hastalığı, böbrek taşı, normal doğum, cerrahi girişimler, idrarın böbreğe geri kaçması, doğuştan işlevsel veya yapısal bozukluklar, kabızlık enfeksiyona zemin hazırlar.

Özellikle gebelikte tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları erken doğuma yol açabilir. Bu nedenle kontrollerde gebenin herhangi bir yakınması olmasa dahi idrar tetkiki yapılmalıdır.

Çocuklarda ilk beş yıl içinde böbrekte enfeksiyon olması kalıcı ve ilerleyen zedelenmelere neden olabilir, bu nedenle kızlarda 2 kez, erkek çocuklarda ilk idrar yolu enfeksiyonu olduğunda idrar yollarında anomali araştırması yapılmalıdır.

İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, mesane, idrar kanalları, üretra aynı anda değerlendirilir. İdrarın bedende oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki gruba ayrılır.

BELİRTİLER

Karın ağrısı, kötü kokulu idrar, sık ve ağrılı idrar yapma, yanma, kanama, çocuklarda vücut sıcaklığının belirgin düşük veya yüksek olması, büyüme geriliği, ishal, kabızlık, huzursuzluk, sarılık, kusma, anormal işeme şekli görülebilir.

Üst idrar yolu enfeksiyonlarında basit sistit belirtilerine ek olarak, ateş, titreme bulantı, kusma görülebilir.

 

İDRAR KÜLTÜRÜ VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Temizlik işlemi: İdrar yapılan bölge sabunlu su ile önden arkaya doğru yıkanmalı, sonrasında durulanmalı ve idrar yapmaya başladıktan sonra ilk gelen idrar boşa akıtıldıktan sonra bir miktar idrar kaba alınmalıdır. Buna orta akım idrar örneği denir. Ayrıca son idrarın yapılmasından en az 3-4 saat sonra idrar verilmesi önemlidir.

• İdrarı sulandırmamak için fazladan su içilmeden idrar verilmesi

• Bekleyen idrarın içinde bakteriler üremeye devam edeceğinden idrarın hemen laboratuvara ulaştırılması gereklidir.

İdrar yolları enfeksiyonların teşhisinde başlangıçta, eğer tekrarlayıcı ve komplike sistit düşünülmüyorsa hastanın hikayesi, genel muayene, tam idrar tahlili ve/veya idrar kültürü yeterlidir. Kültür ve antibiyogram enfeksiyonun hangi tür bakteri tarafından yapıldığının ve bu bakteriye karşı hangi antibiyotiklerin etkili hangilerinin etkisiz olduğunun tanımlanması için yapılmalıdır. Bu sayede gereksiz ve etkisiz antibiyotik kullanımının önüne geçilir. Komplike enfeksiyonlarda radyolojik tetkikler ve kan testlerinin yapılması da gerekebilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINI ÖNLEMEK İÇİN

• Bol miktarda sıvı almak

• Daha sık idrar yapmak

• Genital bölgeyi özellikle cinsel ilişkiden önce ve sonra olmak üzere önden arkaya doğru yıkamak ve ilişki sonrası idrar yapmak

• Güvenli cinsel ilişki (cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak)

• Kadınların tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapması

• Genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmesi, pamuklu iç çamaşırı kullanılması

• Düzenli doktor kontrolleri

• Deodorant içeren hijyen ürünlerinin kullanılmaması

Tedavide amaç enfeksiyonu uzaklaştırmak, anatomik ve işlevsel bozuklukları belirleyip düzeltmek, tekrarları önlemek ve böbrek işlevini korumaktır. Verilen tedavinin önerilen sürede uygulanması tekrarlayan enfeksiyonları ve direnç gelişimini önlemede çok önemli rol oynamaktadır.