HÜCRE İÇİ VE DIŞI MİNERALLER VE METALLER

MİNERALLER NEDEN ÖNEMLİDİR?

→ Metabolizmada birçok basamakta rol alırlar
→ Enzimlerin çalışmalarını sağlarlar
→ Özellikle bağışıklık sistemi, sinir sistemi, antioksidan kapasite, mitokondri fonksiyonu, barsak ve kemik sağlığı ve endokrin sistem için çok önemlidirler.

Metabolizmada çok yaygın rol aldıkları için eksiklikleri birçok farklı şikayetlere neden olabilir.

Sık infeksiyonlar, kronik inflamatuvar hastalıklar, bellek, konsantrasyon, algılama, öğrenme, muhakeme gibi bilişsel fonksiyon bozuklukları ve hormonal bozukluklar önemli eksiklik bulgularından bazılarıdır.

Bir mineralin fazla kullanımı diğerlerinin eksikliğine neden olabilir

Mineraller gereksiz aşırı kullanıldıklarında metabolizma süreçlerine zarar verebilirler. Örneğin birçok takviyeye ve ilaca ilave edilmiş çinko kronik aşırı kullanımda bakır mineralinin emilimini azaltabilir ve histamin intoleransı bulgularına (burun tıkanıklığı, kaşıntı, döküntü, kızarıklık, ishal, baş ağrısı vb.) neden olabilir.

Mineral düzeyleri tek başına değerlendirilmemelidir

MİNERALLER VE METALLER NEDEN BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Bazı metaller, hayati önem taşıyan minerallerle yarışarak onların etkisini engeller. Bu durumda mineraller normal sınırlarda olsa bile enzimlere bağlanmaz ve metabolizma tam çalışmaz. Bu yarışma kadmiyum/çinko, nikel/magnezyum, kurşun/kalsiyum ve civa/selenyum arasında vardır. Bu nedenle kalsiyum, çinko, magnezyum ve selenyum ile birlikte kurşun, kadmiyum, nikel ve civa ölçümü de yapılmalıdır. Mineral dengesini doğru değerlendirmek için bu etkileşimleri görebilmek önemlidir. Bu nedenle hücre içi ve dışı metal mineral analizi önerilir.

MİNERALLER NEDEN ÖNEMLİDİR?

Minerallerin metabolizma basamaklarında farklı rolleri vardır. Örneğin metabolizmanın çalışması için 300’den fazla reaksiyona katılan, bağışıklık, yara iyileşmesi, büyüme-gelişmede rol alan ve hamilelik döneminde çok önemli olan çinkonun eksikliği oldukça sık görülür.

Çinko eksikliğinde saç dökülmesi, ishal, egzama, psöriazis, sık enfeksiyonlar, davranış bozukluğu, geç yara iyileşmesi, tırnaklarda beyaz lekeler, iştah ve tat duyusu bozukluğu, ileri derecede eksiklikte çocuklarda kısa boy, büyüme geriliği, ergenliğin gecikmesi bulguları görülür.

Kırmızı et, yumurta, süt ürünleri, sakatatlar, deniz ürünleri, fındık, badem, ceviz, çekirdek, baklagiller, fitatlar, tahıllar, keten tohumu, buğday kepeği, meyve sebzelerle devamlı tüketildiği halde eksikliği oldukça fazladır.   Bu eksikliğin nedeni gıdalarla yetersiz alım yanı sıra diğer minerallerle veya metallerle (bakır, demir vb) etkileşim de olabilir.

Barsak geçirgenliği için mineraller önemli midir?

Barsakların sağlıklı çalışması, gıdalarla alınan besin öğeleri, mineral, vitaminlerin emilimi için gereklidir. Aynı zamanda gıda katkı maddeleri, metaller, tarım ilaçları, böcek ilaçları vb vücuda zararlı birçok maddenin barsaklardan emilmemesi de gerekir. Bu mekanizmanın doğru çalışması için selenyum, magnezyum, kalsiyum ve çinko çok önemlidir.

Selenyum, magnezyum, kalsiyum ve çinko eksikliğinde barsak geçirgenliğinin arttığı ve bu mineraller takviye edidiğinde geçirgenliğin azaldığı gösterilmiştir.

 

Neden hücre içi ve dışı değerlendirmek önemlidir?

Neredeyse tamamı hücre içinde daha fazla bulunan mineral ve metalleri tek başına serumda yani hücre dışı alanda analiz etmek doğru bir değerlendirme için yeterli değildir. Bu nedenle her iki alanı da görmek için en hassas yöntem olan ICP MSMS yöntemi ile bu analizi yapmak gerekir.

Metaller mineralleri baskılar