COVID-19 BAĞIŞIKLIK YANITINI ÖLÇEN SARS-CoV-2 IgG KANTİTATİF (SAYISAL) ANTİKOR TESTİ

Covid-19 Bağışıklık Yanıtını Ölçen SARS-CoV-2 IgG Kantitatif (Sayısal) Antikor Testi

COVID-19 Dünya genelinde pandemik yayılım göstermeye devam etmekte, virüs mutasyonlara uğramaktadır. Viral enfeksiyonun laboratuvar tanısı, boğaz ve burundan alınan sürüntü örneklerinde RT-PCR (Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi ile konulmaktadır.

Enfeksiyon sürecinde vücudumuzun bağışıklık hücreleri virüse karşı savunma amacıyla IgM ve IgG antikor moleküllerini üretirler.

Vücudun virüse karşı bağışıklık cevabının değerlendirilmesi amacıyla SARS-CoV-2 IgG kantitatif antikor düzeylerinin ölçümü yapılır. Klinik bulgular ve diğer laboratuvar testleriyle birlikte antikor sonuçlarının değerlendirilmesi, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun tanısı açısından da önemlidir.

Kantitatif Antikor Testi Neden Önemlidir?

Test SARS-CoV-2’nin spike (S) proteinine karşı oluşmuş IgG antikorlarının kandaki miktar ölçümü sonucunu verir. Dünya genelinde Covid-19 aşılarının çoğunluğu virüs spike (S) proteinine karşı antikor cevabı oluşturmak amacıyla hazırlanmaktadır.

Kantitatif Antikor Testi, hem vücudun virüse karşı oluşan doğal bağışıklık yanıtını hem de aşı kaynaklı oluşacak bağışıklık düzeyinin tespit edilmesini sağlar.

Kantitatif Antikor Testi SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirmiş olan ve potansiyel plazma bağışçılarının durumunu belirlemek amacıyla da kullanılır.

Kantitatif Antikor Testi Ne Zaman Yaptırılabilir?

Virüs bulaşmasını takip eden 7-15 gün içerisinde vücudun antikor cevabı ölçülebilir düzeylere ulaşır, testler pozitif sonuç verir.

Aşı yapılmadan önce mevcut durumu öğrenmek amacıyla ve aşı sonrası, 2. doz aşıdan en az 15 gün sonra test yapılabilir.

Kantitatif Antikor Testi %99,60 klinik özgüllüğe ve %99,35 duyarlılığa sahiptir.

Sonuçlar Nasıl Yorumlanır?

Serum Anti SARS-CoV-2 IgG Antikoru

< 50 AU/mL           Negatif

≥ 50 AU/mL           Pozitif