ALCAT TEST: LÖKOSİT AKTİVASYON TEST

Yeni Nesil Gıda ve Kimyasal Duyarlılık Testi

“Gıdaların neden olduğu hücresel inflamatuvar yanıt ölçümü”

ALCAT test ile kişiye spesifik inflamasyon yaratan gıdalar tespit edilip, elimine edildiğinde kilo yönetimi ve sağlığın optimize edilmesi mümkündür.

ALCAT TEST NEDİR?

Gıdalar, gıda katkı maddeleri, ilaçlar vb maddelere vücudun verdiği hücresel bağışıklık yanıtını değerlendiren bir testtir. Direkt olarak bağışıklık hücre yanıtını ölçer. Bu nedenle gıda ve kimyasal duyarlılıklarını en doğru değerlendiren yeni nesil testlerdendir.

NEDEN ALCAT TEST?

Bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivasyonu inflamasyona neden olur. Bağışıklık sistemi sadece hastalık yapan patojenlerle değil gıdalar, toksinler ve kimyasallarla da devamlı uyarılır. Gıdalara ve bu maddelere karşı verilen süregen yanıt kronik inflamasyon ve kronik inflamasyonla ilişkili hastalıklara (kardiometabolik, otoimmun hastalıklar vb) neden olabilir. Alcat test hücre hacmi, boyutu ve sayısındaki değişiklikleri değerlendirerek hücre aktivasyonunu tesbit eder.

 

 

Şekil 1. Şekilde gıdalar, kimyasallar vb. tetiklediği doğal bağışıklık sistemi hücreleri görülmektedir. Hücreler bu maddeler ile uyarıldığında şekil, hacim ve sayılarında değişiklik olur ve hücrelerden DNA ve serbest radikaller salınır.  Bu durum inflamasyona neden olur.

ALCAT Test Yale Üniversitesi tarafından bilimsel olarak valide edilmiştir. ‘’ALCAT doğruluğu ve etkinliği kanıtlanmış bir testtir’’

Prof.W.Z.Mehal,MD,PhD

Kronik inflamasyona neden olan gıdalar ve maddeleri saptayıp bunlardan uzak durmamız; 

• Kilo kontrolü
• Sağlıklı yaşam
• Günlük performansımızı olumlu yönde etkiler

Kronik inflamasyon birçok sistemi etkiler ve birçok farklı şikayete neden olabilir;

• Bağırsaklar (Çölyak, irritabl barsak sendromu, ishal, kabızlık, gaz, gastrit, reflü)
• Metabolizma (obezite, kilo verme sorunları, tip2 Diabet, tiroid rahartsızlıkları)
• Cilt (sivilce, egzama, sedef, kaşıntı ve döküntü)
• Kas iskelet sistemi (ağrılı katı eklemler, artrit, tendinit, fibromiyalji)
• Solunum sistemi (Kronik öksürük, astım, geniz akıntısı, sinüzit)
 Sinir sistemi (kronik yorgunluk, baş ağrısı, migren, bilişsel bozukluklar, ADD, ADHD)

ALCAT TEST NEDEN GEREKLİDİR?

ALCAT test akut ve acil klinik sonuçlara neden olan Tip I gıda duyarlılığını ölçen bir test değildir. Bu test, düşük düzeyli kronik (süregen) geç tip gıda reaksiyonlarını tesbit eder. Bu test, kişilerin farkında olmadan devamlı tükettiği gıdalar ve diğer maddelere bağlı olan kronik semptomların nedenini bulabilir.

Bağışıklık hücrelerinin gıdalar veya diğer maddelerle uyarılması toksik kimyasallar ve serbest radikallerin salınımına neden olur. Bu salınan maddeler aslında hasar veren etkene karşı vücudun kendini savuma yanıtıdır fakat uygunsuz olarak devamlı salınmaları dokulara hasar verebilir. Hücre ve mitokondri DNAsında (hücrede enerji oluşturan yapı) da hasar oluşabilir.

ALCAT TESTİN BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ YARARLARI?

  • Kilo kontrol% 98
  • Mide barsak sistemi hastalıkları% 87
  • Cilt rahatsızlıkları% 90
  • Baş ağrısı, migren% 95
  • Solunumsal rahatsızlıklar% 95
  • Stres, tükenmişlik bulguları% 60
  • Depresyon, anksiete% 31
  • İnflamatuvar artrit% 65

 

ALCAT Test

• Çift kör çalışmalarda şikayetler ile uyumlu olduğu bulunan
• Birçok maddeye karşı verilen istenmeyen reaksiyonları değerlendiren
• Güvenli duyarlılık testi olarak valide edilmiş
• Bağışıklık hücre reaksiyonlarını ölçen yeni nesil tanı testidir

NELER TEST EDİLEBİLİR?

Tek bir seferde alınan kan ile 450 den fazla madde test edilebilir.

Gıda paneli: 250 civarında gıdaya karşı yanıt test edilebilir. Bu gıdaların içinde gluten, gliadin ve süt proteinleri ayrıca değerlendirilir.

Kimyasal panel: Kozmetikler, ilaçlar, deterjanlar, pestisidlerin içerdiği 100’den fazla kaçınılması gereken kimyasal madde analizi yapılır.

Fitokimyasallar ve fonksiyonel gıdalar: Gıda takviyeleri, bitkisel çaylar ve bazı baharat karışımlarında bulunan 100’den fazla maddeye karşı reaksiyon değerlendirilir.

Mantarlar: Gıdalarda, ev ortamında, bahçelerde ve doğal çevrede bulunan 20 mantar türüne karşı analiz yapılır.

ALCAT TEST SONUÇLARI

Sonuçlar sizin bağışıklık hücrelerinizin verdiği yanıt göz önüne alınarak hafif, orta ve şiddetli veya normal yanıt olarak sınıflandırılır.

Raporların kolay anlaşılabilmesi için sınıflandırılan maddeler renkli formatta sunulur.

NE YEMELİYİM / NE YEMEMELİYİM ?

Kaçınılacak gıda listesinin yanısıra tüketilebilecek  gıdalar bir rotasyon diyet listesi halinde önerilir.

 

» ALCAT TEST 100 Örnek Raporunu Görüntülemek İçin Tıklayınız

 

ALCAT Test İle Neler Test Edilir – Panel İçeriklerini Görüntülemek İçin Tıklayınız

 

 ALCAT TEST’ inizi dilediğiniz tüm Biruni Laboratuvarı şubelerimizde yaptırabilirsiniz. Size en yakın şubemize ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

LİTERATÜRLER

1.A leukocyte activation test identifies food items which induce release of DNA by innate immune peripheral blood leucocytesIrma Garcia-Martinez, Theresa R. Weiss, Muhammad N. Yousaf, Ather Ali,and Wajahat Z. Mehal Nutr Metab (Lond). 2018; 15: 26. doi: 10.1186/s12986-018-0260-4 PMCID: PMC5896029 PMID: 29651299

2.Rational Management of Food Intolerance in Elite Athletes. Angelini et al. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2011, 8 (Suppl 1):36

3.Alcat Test Identifies Food Intolerance in Patients with Gastrointestinal Symptoms Berardi et al. Study presented at the XXVIII Congress of the European Academy of Allergy & Clinical Clinical Immunology, 6-10, Warsaw, Poland, June 2009,. Published in the European Journal of Allergy and Clinical Immunology, Supplement 90, Volume 64, 2009, pg. 490.

4.Food intolerance in patients with cutaneous diseases: diagnostic value of the Alcat Test Berardi, L1; De Amici, M1; Vignini, A2; Torre,C1; Mosca, M2. Study presented at the XXVIII Congress of the European Academy of Allergy & Clinical Immunology, 6-10, Warsaw, Poland June 2009. Published in the European Journal of Allergy and Clinical Immunology, Supplement 90, Volume 64, 2009, pg. 490

5.A Comparison of the Alcat Test for Food Reactions Amongst 2 Population Sub-GroupsDr. DH Sandberg and Dr. MJ Pasula,45th Annual Congress of the American College of Allergy and Immunology, Los Angeles, CA November 12-16, 1998, published in the Annals of Allergy.

6.Efficacy of individualised diets in patients with irritable bowel syndrome: a randomised controlled trial Ather Ali, Theresa R Weiss, Douglas McKee, Alisa Scherban, Sumiya Khan, Maxine R Fields, Damian Apollo, Wajahat Z Mehal